Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

projekt readV dňoch 7. -11. októbra 2013 bolo na Základnej škole s materskou školou Pod Vinbargom riadne rušno. V rámci medzinárodného projektu „R.E.A.D. – Čítanie predchádza ťažkostiam“ školu navštívili žiaci a učitelia partnerských škôl z Turecka, Portugalska, Španielska, Talianska a Maďarska. Pre žiakov školy to bola výborná skúsenosť preveriť si svoje jazykové zručnosti. Trinásť zahraničných študentov bolo ubytovaných v bardejovských rodinách,

kde sa jazykom týždňa stala angličtina. Schopnosti komunikovať v tomto jazyku si precvičili aj počas sprevádzania hostí po priestoroch školy. Každá z partnerských škôl si v nej našla aj svoj vlastný „kútik“,  kde žiaci v rámci spoznávania kultúrnej rôznorodosti pripravili prezentáciu miest, zvykov, kultúry či športu ostatných krajín. Hneď v úvode dvojročného projektu R.E.A.D. v novembri minulého roka na každej partnerskej škole vznikol Klub knihomoľov s presným plánom aktivít na každý mesiac. Na stretnutí v Bardejove sa naši knihomoli mohli pochváliť pestrou paletou akcií a činností klubu. Okrem tradičného privítania chlebom a soľou v škole sa žiaci zúčastnili aj slávnostného prijatia vedúcim oddelenia školstva a telesnej kultúry Mgr. Reném Semanišinom na Mestskom úrade v Bardejove.

         Ako už napovedá názov projektu, všetko sa v ňom točí okolo čítania. Zahraniční hostia  boli preto pozvaní do výnimočnej Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Účastníci projektu boli svedkami nahrávania zvukovej knihy a dozvedeli sa, že nevidiaci si tieto knihy nevyberajú podľa názvu, ale podľa človeka, ktorý knihu prerozprával na CD. Najviac vychytení sú vraj naši herci. V jedinej tlačiarni Braillového písma na Slovensku boli žiaci a učitelia partnerských škôl prítomní pri tlači kníh a reliéfnych obrázkov. Hmatom si mohli „prečítať“, ako nevidiaci vnímajú napríklad bardejovskú radnicu a v jednej z ich kníh sa dokonca našiel reliéfny obrázok nášho rytiera Rolanda.

         Medzi oficiálnymi časťami partnerskej návštevy v Bardejove bol čas aj na neformálne aktivity a to výhľad z veže Baziliky sv. Egídia, prehliadka radnice a návšteva Bardejovských Kúpeľov. Medzinárodný týždeň zakončila veselá Šarišská zábava, na ktorej tanečníci z folklórneho súboru Raslavičan pod taktovkou skupiny Lexel vyzvŕtali zahraničných kolegov v rytme valčíka, polky aj čardáša.

        Stretnutie partnerov projektu v Bardejove nás naučilo veľa vecí. Že môžeme byť hrdí na naše mesto, zvyky a tradície. Že môžeme byť hrdí na našich žiakov, ktorých úroveň angličtiny je na vysokej úrovni a o ktorých už teraz vieme, že sa vo svete nestratia. Že môžeme byť hrdí na našu školu a jej učiteľov, ktorí pre našu zahraničnú návštevu pripravili nezabudnuteľný týždeň

Najblišie udalosti

21 jún 2024
10:00 - 22:00
Rolandové hry 2024

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám