Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru

projekt readV dňoch 7. -11. októbra 2013 bolo na Základnej škole s materskou školou Pod Vinbargom riadne rušno. V rámci medzinárodného projektu „R.E.A.D. – Čítanie predchádza ťažkostiam“ školu navštívili žiaci a učitelia partnerských škôl z Turecka, Portugalska, Španielska, Talianska a Maďarska. Pre žiakov školy to bola výborná skúsenosť preveriť si svoje jazykové zručnosti. Trinásť zahraničných študentov bolo ubytovaných v bardejovských rodinách,

kde sa jazykom týždňa stala angličtina. Schopnosti komunikovať v tomto jazyku si precvičili aj počas sprevádzania hostí po priestoroch školy. Každá z partnerských škôl si v nej našla aj svoj vlastný „kútik“,  kde žiaci v rámci spoznávania kultúrnej rôznorodosti pripravili prezentáciu miest, zvykov, kultúry či športu ostatných krajín. Hneď v úvode dvojročného projektu R.E.A.D. v novembri minulého roka na každej partnerskej škole vznikol Klub knihomoľov s presným plánom aktivít na každý mesiac. Na stretnutí v Bardejove sa naši knihomoli mohli pochváliť pestrou paletou akcií a činností klubu. Okrem tradičného privítania chlebom a soľou v škole sa žiaci zúčastnili aj slávnostného prijatia vedúcim oddelenia školstva a telesnej kultúry Mgr. Reném Semanišinom na Mestskom úrade v Bardejove.

         Ako už napovedá názov projektu, všetko sa v ňom točí okolo čítania. Zahraniční hostia  boli preto pozvaní do výnimočnej Slovenskej knižnice pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči. Účastníci projektu boli svedkami nahrávania zvukovej knihy a dozvedeli sa, že nevidiaci si tieto knihy nevyberajú podľa názvu, ale podľa človeka, ktorý knihu prerozprával na CD. Najviac vychytení sú vraj naši herci. V jedinej tlačiarni Braillového písma na Slovensku boli žiaci a učitelia partnerských škôl prítomní pri tlači kníh a reliéfnych obrázkov. Hmatom si mohli „prečítať“, ako nevidiaci vnímajú napríklad bardejovskú radnicu a v jednej z ich kníh sa dokonca našiel reliéfny obrázok nášho rytiera Rolanda.

         Medzi oficiálnymi časťami partnerskej návštevy v Bardejove bol čas aj na neformálne aktivity a to výhľad z veže Baziliky sv. Egídia, prehliadka radnice a návšteva Bardejovských Kúpeľov. Medzinárodný týždeň zakončila veselá Šarišská zábava, na ktorej tanečníci z folklórneho súboru Raslavičan pod taktovkou skupiny Lexel vyzvŕtali zahraničných kolegov v rytme valčíka, polky aj čardáša.

        Stretnutie partnerov projektu v Bardejove nás naučilo veľa vecí. Že môžeme byť hrdí na naše mesto, zvyky a tradície. Že môžeme byť hrdí na našich žiakov, ktorých úroveň angličtiny je na vysokej úrovni a o ktorých už teraz vieme, že sa vo svete nestratia. Že môžeme byť hrdí na našu školu a jej učiteľov, ktorí pre našu zahraničnú návštevu pripravili nezabudnuteľný týždeň

Najblišie udalosti

Žiadne udalosti

 

sms informacie

 

ukrajina

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

covidTEL

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám