Dvaja bratia a slávni slovanskí vierozvestci sv. Cyrila a Metoda vytvorili v dejinách všetkých slovanských národov jednu z najdôležitejších kapitol, keď v roku 863 ešte spolu s ďalšími misionármi prišli na požiadavku moravského kniežaťa Rastislava na územie vtedajšej Veľkej Moravy šíriť kresťanstvo a kultúru. Sv. Cyril pred svojim odchodom zostavil pre Slovanov písmo (hlaholika), preložili celú liturgiu (texty bohoslužieb) a aj časť Biblie. V tom čase to bola revolúcia, keďže bohoslužby boli slúžené len v gréčtine, hebrejčine a latinčine.
Prínos sv. Cyrila a Metoda je pre všetkých slovanov hlavne na troch úrovniach – kultúrno – duchovnej (písmo a šírenie Božieho slova i kníh), administratívno – samosprávnej ( vyjadrenie spoločenských a medziľudských vzťahov) a národno – štátnej (územná zvrchovanosť a medzinárodná akceptácia).
Jeden z ich odkazov je aj dnes viac ako aktuálny: „Spravodlivosť povznáša národ, ľudia hynú hriechmi a nespravodlivosťami. Ani spásu pospolitosti nezavrhni, ale všetkých povzbuď, aby neleňošili a nastúpili na cestu pravdy.“
Pri príležitosti 1 150. výročia príchodu Konštantína a Metoda vydala Národná banka Slovenska pamätnú 2 € mincu, v centre ktorej autor zobrazil Konštantína a Metoda so symbolickým dvojkrížom vychádzajúcim z trojvŕšia, ktorý je súčasne biskupskou barlou, čo vyjadruje spojenie symbolu štátnosti a symbolu kresťanstva a zdôrazňuje význam misie oboch bratov, ktorá prispela k suverenite Veľkej Moravy, ako najstaršieho slovanského štátu v strednej Európe.
V Bardejove sa pri tejto príležitosti uskutočnia Cyrilometodské slávnosti ekumenickej jednoty zajtra, t. j. 5. 7. 2013 so začiatkom o 17,00 hod. v amfiteátri. Na programe je slávnostný koncert, v ktorom vystúpia miestne cirkevné spevokoly.