Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

9. máj alebo Deň Európy je výročím Schumanovej deklarácie.  Pred 63 rokmi po skončení II. svetovej vojny, keď celá Európa bola zničená a schyľovalo sa k ďalšej vojne, francúzsky minister zahraničných vecí Robert Schuman v Paríži počas svojho príhovoru verejnosti oznámil novú podobu politickej spolupráce v Európe, ktorá by bránila ďalším vojnám v európskych krajinách. Hlavným cieľom tejto deklarácie bolo vytvorenie nadnárodnej európskej inštitúcie, ktorej úlohou by boloriadenie spoločného trhu s uhlím a oceľou.

Zmluva, ktorá viedla k vytvoreniu takéhoto subjektu, bola podpísaná o rok neskôr a vstúpila do platnosti v júli 1952. Tento návrh sa považuje za začiatok budovania toho, čo je dnes Európskou úniou. O tom, že 9. máj sa bude oslavovať ako Deň Európy sa rozhodlo na rokovaní EÚ v roku 1985 v Miláne v Taliansku.         

Tento deň je zároveň aj príležitosť pre rôzne kultúrne podujatia a oslavy, ktoré zviditeľňujú Európsku Úniu občanom.

Aj z tohto dôvodu včera, t. j. 9. 5. 2013 v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry KOŠICE 2013,  primátori piatich miest Pentapolitany – Košíc, Prešova, Bardejova, Levoče a Sabinova – otvorili  prehliadku umelcov regiónu „ Dni Pentapolitany“.

Počas trojdňového programu sa na pódiu pri Dolnej bráne v Košiciach na Hlavnej ulici predstavia umelecké súbory a skupiny, ktoré pôsobia v mestách Pentapolitany.

Viac informácií nájdete na internetovom portáli www.kosice2013.sk.

Najblišie udalosti

Žiadne udalosti

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám