Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru

noc_kostolov_2012Otvorené chrámy, sprístupnené veže a krypty, zaujímavé prednášky a koncerty. To všetko čaká návštevníkov tohtoročnej Noci kostolov, ktorá sa uskutoční 1. júna spolu v 179 kostoloch na celom Slovensku.

V Bardejove bude možnosť počas tejto  noci  v gréckokatolíckom Chráme sv. Petra a Pavla v Bardejove  celej Noci kostolov pristúpiť k sviatosti zmierenia a pozhovárať sa s kňazom. "Bože, prečo...? Neviem, nechápem, neverím... " je názov bloku, v ktorom budú kňazi odpovedať na rôzne otázky veriacich.

V obci Gaboltov v Kostole sv. Vojtecha sa o 19,30 predstaví spevácky zbor Gaudium zo Sveržova.

Projekt Noc kostolov je pozvaním pre všetkých ľudí dobrej vôle k spoločnému stretnutiu a k objavovaniu krásy kresťanských výtvarných a architektonických pokladov, prejavom kreativity a dôvery v život u ľudí, ktorí chrámy stavali a zdobili, ale i u tých, ktorí ich dnes obývajú a chcú sa podeliť o svoju vieru, o svoj život, a svoje osobné obdarovanie a zručnosti, ponukou zakotvenej kresťanskej spirituality, modlitby a služby a  znamením živej spolupráce kresťanských cirkví (ekumenizmus), ktorá hojí rany z minulých storočí.

V porovnaní s minulým rokom sa Noc kostolov rozšírila takmer na dvojnásobok prihlásených chrámov. Záštitu nad 2. ročníkom podujatia prevzal trnavský arcibiskup Róbert Bezák, ktorý stál vlani za myšlienkou prenesenia Noci kostolov na Slovensko. Duchovné stánky budú otvorené od 18.00 do 24.00 h, akciu odštartuje zvonenie zvonov.

V roku 2012 sa do Noci kostolov okrem Trnavskej arcidiecézy zapájajú aj Nitrianska diecéza, Žilinská diecéza, Banskobystrická diecéza, Košická arcidiecéza, Spišská diecéza, Bratislavská gréckokatolícka eparchia, Košická gréckokatolícka eparchia a Prešovské gréckokatolícke arcibiskupstvo.

Do príprav Noci kostolov sa zapájajú aj Pravoslávna cirkev, Evanjelická cirkev augsburgského vyznania, Cirkev adventistov siedmeho dňa, Reformovaná kresťanská cirkev, Bratská jednota baptistov a Cirkev bratská.

Podujatie má medzinárodný charakter a sedemročnú tradíciu. Po prvý raz ho zorganizovali v Rakúsku v roku 2005, od roku 2009 prebieha v Česku, pripojili sa aj Nemecko a Holandsko.

Mottom pre NOC KOSTOLOV na Slovensku v roku 2012 je: "Všetci sme deti svetla. Nám nevládne NOC ani temnota."

Najblišie udalosti

19 apr 2023
19:00 - 22:00
Panikári
12 máj 2023
19:00 - 22:00
Tublatanka 40rokov
17 apr 2023
19:00 - 22:00
PACHO – Zbojník z Hybe
12 mar 2023
18:00 - 21:00
Galavečer ocenených

 

sms informacie

 

ukrajina

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

covidTEL

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám