Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

17_novemberOnedlho oslávime štátny sviatok 17. novembra, ktorý sa označuje aj ako Deň boja za slobodu a demokraciu. Zároveň sa 17. november oslavuje aj ako  Medzinárodný deň študentstva. Podnetom na vyhlásenie 17. novembra za Medzinárodný deň študentstva boli udalosti vo vtedajšom Protektoráte Čechy a Morava súvisiace s protestmi študentov proti okupácii českých území nemeckými vojskami a následným fašistickým terorom proti českým vysokým školám a ich študentom v roku 1939.

17. november bol vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva 17.11.1941 a to na druhé výročie uzatvorenia českých vysokých škôl a odvlečenia študentov do koncentračného tábora Sachsenhausen. V roku 1942 na zasadnutí Medzinárodného študentského zhromaždenia vo Washingtone bol 17. november potvrdený a opäť vyhlásený za Medzinárodný deň študentstva.

V roku 1989 študenti vysokých škôl opäť vyšli do ulíc, keď si chceli pripomenúť udalosti z roku 1939 a osláviť tak Medzinárodný deň študentstva. Zrejme nikto z nich netušil aký spoločenský dosah budú mať udalosti zo 17.11.1989, ktorými sa vlastne začala „Nežná revolúcia“. Pokojne demonštrujúcich študentov na Národnej triede v Prahe zastavili príslušníci Verejnej bezpečnosti, ktorí na účastníkov demonštrácie použili vodné delá, obušky, pričom mnohých študentov  surovo zbili.

Študenti našli podporu u hercov pražských divadiel. Na druhý deň divadlá vyhlásili týždenný štrajk. Široká verejnosť vrátane mnohých členov KSČ bola pohoršená brutálnym zásahom bezpečnostných zložiek na Národnej triede. Ako reakcia na brutálny zásah počas študentskej demonštrácie vzniklo v Prahe už 19.11.1989 politické hnutie Občianske fórum (OF) a v Bratislave hnutie Verejnosť proti násiliu (VPN). Nasledujúci deň začal na väčšine pražských vysokých škôl štrajk a poobede sa na Václavskom námestí zišlo viac ako 100 tisíc ľudí.

Do novembrových udalostí sa zapojili aj občania Bardejova. Zakladajúca listina VPN v Bardejove bola podpísaná 24.11.1989. V novembri 1989 sa v Bardejove angažovali najmä Jozef Peteja, Jozef Porjanda, Milan Martiček, Vladimír Savčinský, František Chrzan, Dušan Skirkanič, Anton Lorinčík, Ján Snak a ďalší. Schádzali sa v Klube mladých. Prvej verejnej debaty s predstaviteľmi bardejovského predsedníctva okresného výboru Komunistickej strany Slovenska sa za VPN zúčastnil Jozef Porjanda, Milan Martiček a František Chrzan. Tribúnmi ľudu na bardejovskom námestí boli František Chrzan a Vladimír Savčinský.

Na území bývalého Československa potom nasledovalo niekoľko masových demonštrácií, ktoré vyvrcholili v Generálny štrajk dňa 27. novembra 1989, do ktorého sa zapojili aj Bardejovčania.

Postupne udalosti na podporu študentov a na vyjadrenie odporu voči socialistickému zriadeniu nadobúdali čoraz väčší rozmach, až vyústili do pádu vtedajšieho režimu.

Najblišie udalosti

Žiadne udalosti

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám