Dnes, 27. januára si pripomíname 80. výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz – Birkenau, najväčšieho nemeckého vyhladzovacieho tábora v dobe nacizmu.
Bol zriadený roku 1941 asi 3 km od zajateckého tábora Auschwitz I, v dedine Brzezinka neďaleko poľského mestečka Osvienčim (nem. Auschwitz), asi 60 km západne od Krakova. Do koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau bolo deportovaných približne 2,5 milióna ľudí. Odhaduje sa, že asi 1,1 milióna z nich tam bolo zavraždených. Asi 900 000 deportovaných hneď po príjazde poslali do plynových komôr alebo zastrelili; asi 200 000 zomrelo na následky chorôb, podvýživy, týrania, lekárskych pokusov alebo neskoršieho splynovania. „Auschwitz“ sa stal symbolom holokaustu, genocídy asi 6 miliónov európskych Židov a ďalších obetí: Rómov, ruských a poľských nútených robotníkov, homosexuálov a ďalších „nepriateľov národného socializmu“.
27. januára 1945 bol tábor oslobodený vojakmi Červenej armády, jej 322. streleckou divíziou. Vojaci našli v tábore už len 7600 preživších ľudí. Nacisti pred oslobodením tábora poslali viac než 58 000 ľudí na nútené práce do ríše, väzňov, ktorí neboli schopní pochodu, začali urýchlene vraždiť.
Dnes si toto výročie pripomenuli predstavitelia samosprávy, i štátnej správy v Bardejove položením pietnej kytice a zapálením sviec v areáli Pamätníka holokaustu na Mlynskej ulici. Toto úprimné gesto svedčí okrem iného aj o tom, že v našom meste si ctíme pamiatku obetí holokaustu, pamiatku nevinne zabitých, ktorí sa „previnili“ iba tým, že boli prekážkou v nacistických plánoch, že boli iba „podľuďmi“....
V roku 1979 bol koncentračný tábor zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO.