Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Dnes dopoludnia sa v Dome kultúry v Zborove na svojom rokovaní zišli starostovia obcí okresu, ako aj primátor Bardejova na rokovaní Regionálneho ZMOŠ-u, ktorého sa ako hosť zúčastnil ústredný riaditeľ Kancelárie Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Kaliňák. Samosprávy totiž prostredníctvom svojej stavovskej organizácie dlhodobo upozorňujú na výrazné problémy, ktoré ich sužujú, a doslova bubnujú na poplach.

Množstvo rozhodnutí vlády a štátnych orgánov totiž uvalilo na plecia primátorov a starostov nové povinnosti bez adekvátnej finančnej kompenzácie. Ako Michal Kaliňák na stretnutí povedal okruh takýchto sporných rozhodnutí, neakceptovateľných starostami a primátormi je veľmi široký: je to aj dofinancovanie neštátnych školských zariadení a zariadení pre seniorov, je to aj novela stavebného zákona, ako aj ďalšie, ktoré už teraz znamenajú nedofinancovanie samospráv v desiatkach, ba stovkách miliónov euro.

Podľa jeho slov ak sa situácia nezmení v jeseni môžeme očakávať kolaps samospráv ako takých a zredukovanie ich kompetencií a možností na nevyhnutné minimum, zastavenie akéhokoľvek rozvoja. Aj preto ZMOS chystá  rokovanie svojho snemu, mimochodom za tridsaťročnú históriu svojej existencie iba druhý s prívlastkom „mimoriadny“. Ako sa na piatkovom rokovaní starostovia vzácne zhodli situácia je mimoriadne vážna a vyžaduje si neodkladné riešenia.            

 

Zverejnil: Marek Duleba, 2022-05-13, 15:30  marek.duleba@bardejov.sk

Najblišie udalosti

21 jún 2024
10:00 - 22:00
Rolandové hry 2024

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám