Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Vždy bol, je a zrejme ešte dlho bude vnímaný kontroverzne. Má však svoje hlboké korene i opodstatnenie – dnes možno viac, než kedykoľvek v minulosti...

Prvý máj je sviatkom práce: tej najobyčajnejšej, a pritom azda najšľachetnejšej ľudskej činnosti.

Príbeh o jeho vzniku je pomerne známy: odborové zväzy USA a Kanady sa pred 135-mi rokmi rozhodli, že budú spoločne presadzovať 8-hodinový pracovný čas a 1. mája 1886 spustili generálny štrajk za splnenie tejto požiadavky. V Chicagu sa na ňom zúčastnilo takmer 25-tisíc robotníkov, na štvrtý deň sa však strhli bitky medzi štrajkujúcimi a štrajkokazmi, ktorých najali zamestnávatelia. Zasiahla polícia, ozvala sa streľba. Pobúrení robotníci zvolali na druhý deň protestné zhromaždenie. Aj tam však zakročili policajti, medzi ktorých nejaký provokatér hodil bombu. Odpoveďou bola spŕška olova, po ktorej na dlažbe ostalo niekoľko mŕtvych.

O dva roky nato vyhlásil medzinárodný zjazd socialistov v Paríži na pamiatku obetí chicagských udalostí 1. máj za celosvetový Sviatok práce.

Starší z nás si ešte pamätajú prvomájové sprievody, alegorické vozy, prezentáciu dosiahnutých pracovných úspechov, celonárodné oslavy...Nie, nechcem toto obdobie nijako glorifikovať, mnoho v ňom bolo nedobrého, ale...Dnes je to už inak: iba málokto si na tento sviatok spomenie, iba málokto sa zamyslí nad jeho zmyslom. A pritom je to také očividné – sviatok PRÁCE !

Čo by mnohí z nás dali za to, aby ju mali...? A ak ju majú, aby ju mali aj primerane ohodnotenú ? Prácu, ktorá v ideálnom prípade človeka vnútorne napĺňa, ktorej výsledok poteší, tú manuálnu i duchovnú, ktorá zabezpečí obživu ? Najmä teraz, v tejto neľahkej „kovidovej“ dobe?

Skúsme sa na Sviatok práce tento rok pozrieť očami bez ideológie, triezvo, s úctou a možno aj pokorou: veď práca a jej výsledky sú onými hnacími motormi pokroku, generátormi prevratných myšlienok a tvorcami nových dní. Sú premietnuté do tvárí našich miest a obcí, do tváre celého Slovenska. Bez práce a jej výsledkov by sme sa iba ťažko mohli pýšiť prívlastkom „Bardejov - perla horného Šariša“.

Želám vám, vážení spoluobčania, aby ste aj na tieto skutočnosti mysleli, keď si tento rok budete 1. máj pripomínať.

MUDr. Boris HANUŠČAK
primátor Bardejova

 

Zverejnil: Marek Duleba, 2021-05-01, 06:00  marek.duleba@bardejov.sk

Najblišie udalosti

Žiadne udalosti

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám