Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru

Tento verš pochádzajúci z básne izraelskej poetky Zeldy, sa týči nad tabuľami s menami obetí Pamätníka holokoaustu v Bardejove. Je napísaný v troch jazykoch a pripomína, že všetky mená patria skutočným ľuďom, že to nie sú iba čísla, alebo štatistiky.

Dnes, 27. januára si pripomíname Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu. Pripomenula si ho aj samospráva Bardejova – v pietnej úcte tu sklonili hlavy, primátor Boris Hanuščak s jeho spolupracovníkmi a predseda Obl. výboru SZPB v Bardejove Ing. Dr. Artem Fecko. Na štrnástich tabuliach sú vytesané mená viac ako troch tisícov židovských spoluobčanov, ktorí kedysi tvorili početnú komunitu a ktorí neprežili holokaust. Zaslúžia si našu pamäť a úctu, a sú zároveň mementom hrôz, ktoré môže spôsobiť zvrátená ideológia fašizmu.

Medzinárodný deň pamiatky obetí holokaustu vyhlásilo Valné zhromaždenie OSN 1. novembra 2005 na 42. plenárnom zasadaní. Tento deň má pripomínať utrpenie šesť miliónov židovských obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. Dátum určilo VZ OSN zámerne, keďže 27. januára 1945 Červená armáda oslobodila nacistický koncentračný a vyhladzovací tábor Auschwitz - Birkenau (Osvienčim - Brzezinka). Návrh na vyhlásenie tohto dňa podali Izrael, Spojené štáty, Austrália, Kanada a Rusko. Podporilo ich 91 členských krajín, vrátane niekoľkých moslimských krajín.

 

Zverejnil: Marek Duleba, 2021-01-27, 17:29  marek.duleba@bardejov.sk

Najblišie udalosti

02 jún 2023
08:00 - 21:00
1.ročník Medového festivalu
01 jún 2023
08:00 - 17:00
MDD

 

sms informacie

 

ukrajina

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

covidTEL

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám