Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Je nedeľa 7. júna 2020, presne 9 hodín ráno...Po schodoch Promenádneho parku za zvukov hudby zostupujú Dráčik Ohniváčik s Dračicou držiac v ruke velikánsky „zlatý kľúč“. Prichádzajú k fontáne a otočením kľúča ju odomknú – fontána po zimnom spánku ožíva, do výšky strieka prúdy vody, v ktorých sa odráža dúha a do toho znejú melódie Bélu Kélera.

Otáčajú sa a na protiľahlom miernom svahu rozprestierajú banner s výrazným logom UNESCO, číslicami 2000 – 2020 a nápisom Bardejov: možno trocha komornejšia slávnosť Otvárania fontán v Bardejove sa završuje..       

   Nedeľňajšie podujatie, pripravené v skromnejšom vydaní, než na aké sme boli zvyknutí po iné roky akoby symbolicky predznamenávalo, že život aj v Bardejove sa po pandémii pomaly vracia do normálu.

   Možno bude namieste trocha vysvetliť, prečo sa tohtoročné Otváranie fontán konalo práve 7. júna...

   Presne pred devätnástimi rokmi – 7. júna 2001 – bol do Bardejova doručený a slávnostne odovzdaný certifikát potvrdzujúci zápis Bardejova do Zoznamu kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO. Z rúk vtedajšieho štátneho tajomníka ministerstva kultúry SR Milana Gacíka ho za potlesku zaplneného Radničného námestia prevzal primátor Boris Hanuščak. Z množstva prítomných hostí, ktorí ešte pred ceremoniálom odovzdania odhalili na budove historickej radnice skulptúru pripomínajúcu túto udalosť, treba spomenúť vtedajšieho predsedu NR SR Jozefa Migaša, zástupcov prezidentskej kancelárie, predstaviteľov štátnej správy, ale aj ľudí, ktorí sa o zápis veľkou mierou pričinili, najmä rodáka z Raslavíc Gioru Solara.

   Samotný zápis sa vykonal v závere novembra 2000 v austrálskom meste Cairns: Bardejov si tak v tomto roku pripomína 20.-te výročie tejto pre mesto nesmierne významnej udalosti.

   To však nie je jediné výročie s dvojkami a nulami v letopočte: rok 2020 sa nesie aj v znamení 200 rokov od narodenia hudobného skladateľa Bélu Kélera, ktorého život je spätý s Bardejovom – preto na nedeľňajšom otvorení zneli práve jeho skladby.

   Tieto dve výročia vníma samospráva ako súbeh okolností, ktoré sa už nebudú opakovať: číslice 2000 – 2020 tak dostávajú iný, možno aj duchovnejší rozmer.

   Pandémia COVID-19 škrtla mnohé z plánov na ich pripomenutie si počas celého roka: ako povedal primátor Bardejova Boris Hanuščak nedeľné podujatie v Promenádnom parku však znamená  aj to, že samospráva na ne nezabúda, a určite si ich ešte okázalejšie pripomenie vtedy, keď to epidemiologická situácia dovolí...       

DSC_3303.jpg

Zverejnil: Marek Duleba, 2020-06-08, 09:16  marek.duleba@bardejov.sk 

Najblišie udalosti

Žiadne udalosti

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám