Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru

Po dvoch podujatiach v Bardejove 13. a 17. februára sa oslavy jubilea bardejovského rodáka, hudobného skladateľa Bélu Kélera, presunuli na zahraničnú pôdu. 27. februára sa v priestoroch Veľvyslanectva SR v Ríme, v spolupráci so Slovenským inštitútom v Ríme a Spoločnosťou Bélu Kélera,

uskutočnil slávnostný večer venovaný 200. výročiu narodenia Bélu Kélera a 70. výročiu vyhlásenia prvých pamiatkových rezervácií v SR so zameraním na mesto Bardejov.

Podujatie otvorili svojimi príhovormi veľvyslanec Slovenskej republiky v Taliansku Ján Šoth, ktorý je tiež rodákom nášho mesta, a riaditeľka Slovenského inštitútu v Ríme Ľubica Mikušová. Nasledovala vernisáž autorskej výstavy SLAVICA mladej slovenskej výtvarníčky Barbary Prešinskej venovanej slovanskej kultúre, ktorú je možné v Ríme vidieť do 10. apríla.

Hlavnú časť podujatia venovanú Bardejovu mal gescii generálny riaditeľ Spoločnosti Bélu Kélera Peter Bubák. Rímskemu publiku priblížil históriu nášho mesta, kultúrne pamiatky, turistické atrakcie a historické centrum, ktoré je už 20 rokov zapísané na Zozname pamiatok svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. V druhej časti svojej prezentácie zoznámil prítomných s životom a dielom Bélu Kélera, ktorý počas svojej umeleckej kariéry pôsobil aj v Taliansku, v okolí Benátok.

Dokladom sú kompozície Noc v Benátkach a valčík Pod talianskym modrým nebom, ktorý zaznel v záverečnej, koncertnej časti programu v interpretácii Československého komorného dua – slovenskej klaviristky Zuzany Berešovej a českého huslistu Pavla Burdycha. Poslucháči si s veľkým záujmom vypočuli aj ďalšie Kélerove diela, Uhorskú veselohernú predohrú, op.108, koncertný kus Tempete et calme a Spomienku na Bardejov. Po zaslúžených ováciách a výkrikoch „bravi“ nasledoval prídavok – Uhorská idyla č.1. Krátky zostrih koncertu si môžete pozrieť v priloženom videu.

O úspešné podujatie predbežne prejavili záujem predstavitelia Slovenských inštitútov vo Viedni a Berlíne, v ktorých Béla Kéler zanechal svoju významnú umeleckú stopu, a aj niektoré partnerské mestá Bardejova, čo by opäť akcelerovalo náš ciel, aby sa hudobný odkaz Bélu Kélera natrvalo zaradil do európskeho kultúrneho dedičstva.

 

Zverejnil : Marek Duleba, 2020-03-06,10:40, marek.duleba@bardejov.sk

Najblišie udalosti

19 apr 2023
19:00 - 22:00
Panikári
12 máj 2023
19:00 - 22:00
Tublatanka 40rokov
17 apr 2023
19:00 - 22:00
PACHO – Zbojník z Hybe
12 mar 2023
18:00 - 21:00
Galavečer ocenených

 

sms informacie

 

ukrajina

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

covidTEL

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám