Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Tretí septembrový týždeň ožije Bardejov vrcholovou cyklistikou. Radničné námestie sa od utorku 17.9. do štvrtku 19.9. stane miestom štartu a cieľu úvodných bojov o víťazstvá tohto ročníka pretekov Okolo Slovenska. Bardejovčania budú môcť rovno pod oknami povzbudzovať i naživo stretnúť špičkových jazdcov, ktorí víťazia na najprestížnejších svetových podujatiach.

Po niekoľkých júnových ročníkoch sa Okolo Slovenska (UCI 2.1) opäť usadilo v septembrovom termíne a tohtoročnú históriu bude písať od 18. do 21. septembra 2019. Počas nich prejdú cyklisti celkovo 708,8 km cez päť samosprávnych krajov, od východu našej krajiny až po západnú hranicu.

Preteky odštartujú netradične v stredu 18.9.2019 dvoma pol etapami v Bardejove, so štartom a cieľom priamo na jednom z najkrajších slovenských námestí. Už v utorok však od 16.00 hodiny čaká naše mesto program spojený so slávnostným predstavením dvadsiatich dvoch prítomných tímov. Na ňom môžete stretnúť aktuálneho majstra Európy, či víťazov Tour de France.

Dopoludňajšia etapa prvého pretekárskeho dňa (streda 18.9.) začína o 9.00 hodine a povedie okolím nášho historického mesta. Cyklisti sa vydajú z námestia smerom po Veternej ulici a ceste 545 na Kapušany. Cez Hertník, Fričkovce, Osikov, Raslavice prejdú znova Bardejovom. Po prejazde cez námestie bude pelotón pokračovať smerom na Rokytov, Krivé a cez Bardejovskú Zábavu sa znova vráti do mesta. Ponúka po jednej z každej prémií a počtom kilometrov 138 to bude ľahké rozjazdenie.

Popoludní od 15.30 hodiny je na programe časovka. Dĺžkou relatívne krátka, len 6,7 kilometra, no z hľadiska nadeľovania sekúnd celkového poradia veľmi významná. Povedie z Radničného námestia, po Veternej ul., ul. Starý blich, vyvedie cyklistov na koniec mesta a zase naspäť cez Chyzerovú, Pod papierňou, Ťačevskú, Komenského, Jiráskovú, Dlhý rad privedie jazdcov naspäť na námestie.

Bardejovské námestie vyprevadí cyklistov i vo štvrtok 19.9., na 226 km dlhú etapu s cieľom v Ružomberku. Na ňu sa pelotón vydá o 12.30 hodine. S uvedenou dĺžkou, piatimi vrchárskymi a troma rýchlostnými prémiami ju možno označiť kráľovskou etapou tohto ročníka. Ani tretí deň si jazdci nevydýchnu, lebo z Ružomberka je to cez Turčianske Teplice, Bojnice, Partizánske a Topoľčany do Hlohovca presne 200 zvlnených kilometrov.

Aj počas tretej etapy nazbierajú jazdci v nohách slušný počet kilometrov. Z Ružomberka je to cez Turčianske Teplice, Bojnice, Partizánske a Topoľčany do Hlohovca presne 200 kilometrov. Na trase končiacej na hlohoveckom zámku môžu jazdci zabojovať o tri vrchárske a tri rýchlostné prémie.

Posledná etapa povedie z Hlohovca do Senice. I na tejto pomerne krátkej 142-kilometrovej trati čakajú na cyklistov zaujímavé miesta. Celkovo päť horských a tri rýchlostné prémie, vrátane chuťovky v podobe vrchárskej prémie prvej kategórie na Košariská, rodisko Milana Rastislava Štefánika.

Na Radničnom námestí to bude žiť cyklistikou i stánkami partnerov

Radničné námestie ponúkne v utorok i v stredu mnoho zaujímavých zastávok a programu. Okrem stánkov cyklistov a partnerov podujatia bude pre obyvateľov pripravený športový a kultúrny program. Tešiť sa môžu na adrenalínové vystúpenia mladých trialistov, či akrobatickú jazdu krasojazdkýň. Tú správnu atmosféru vytvorí koncert skupiny Hudba z Marsu. Na deti čaká i tombola plná zaujímavých cien a stánky partnerov podujatia.

Fanúšikovia sa môžu tešiť i na darčeky z reklamnej kolóny, vidieť jazdcov pri chystaní na preteky, vypýtať si podpis či urobiť spoločnú fotografiu.

Uzavretú trať časovky si môžu v stredu 18.9. vychutnať aj hobby cyklisti. Od 14.00 hodiny pre nich chystáme organizovanú cyklojazdu – Diapozitívna energia na kolesách.

Na koho sa môžeme v rámci pretekov tešiť

Po minuloročnej premiére – štarte dvoch World tímov sa tento rok organizátorom podarilo zabezpečiť účasť až piatich World tímov. Okrem Deceuninck – Quick-Step a Bora - hansgrohe, ktoré nešetrili slovami chvály po svojej minuloročnej premiére na slovenských cestách, sa tentoraz podarilo vybaviť ešte ďalšie tri zoskupenia z najvyššej kategórie UCI. Budú to CCC Team, UAE Team Emirates a Groupama - FDJ. Podľa predbežnej štartovky to vyzerá, že Quick-Step i FDJ privezú na Slovensko špičkové šprintérske vláčiky, ktoré štartovali na Tour de France. Okrem nich uvidíme 8 profesionálnych kontinentálnych tímov i domáce celky Dukla Banská Bystrica a výber slovenskej reprezentácie.

Dresy

Bojovať sa bude nielen o žlté tričko celkového víťaza, ale aj o tri ďalšie dresy, v ktorých sa cyklisti budú prezentovať aj v etapách - dres lídra bodovacej súťaže (biely s modrými bodmi), dres lídra vrchárskej súťaže (biely s červenými bodmi) a dres najlepšieho cyklistu do 23 rokov (biely dres). Najbojovnejší pretekár ponesie v nasledujúcej etape už druhý rok červené štartové číslo.

Najblišie udalosti

21 jún 2024
10:00 - 22:00
Rolandové hry 2024

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám