Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

V piatok 8. júna 2018 už po 21 – krát bola slávnostne otvorená hlavná kúpeľná sezóna v Bardejovských Kúpeľoch, keď minerálne pramene požehnali zástupcovia štyroch cirkví pôsobiacich v bardejovskom regióne.

Výnimočné minerálne vody, najširšie indikačné zameranie spomedzi všetkých slovenských kúpeľov, profesionálny personál a rozsiahle investície sú základnými piliermi rastu Bardejovských kúpeľov v posledných rokoch.

Kým v roku 2012 sa v kúpeľoch ubytovalo 16 825 osôb, o päť rokov neskôr, v roku 2017, to bolo už 27 170, čiže o 61 % viac.

Za posledných 5 rokov sa však zmenila štruktúra návštevníkov – výrazne narástol podiel samoplatcov a poklesol podiel poisťovňami hradených klientov.

Bardejovské Kúpele aj v tomto roku naďalej pokračujú v modernizačných aktivitách a zlepšovaní služieb pre návštevníkov. Kúpele disponujú predovšetkým vynovenými kapacitami nedávno zrekonštruovaných hotelov Alexander a Alžbeta a moderným wellness centrom v hoteli Ozón. Priestor pre ďalší rast vidia zástupcovia Bardejovských Kúpeľov v kongresovej a incentívnej turistike, predovšetkým v štvorhviezdičkovom kongresovom hoteli Alexander. Hostia ho vyhľadávajú kvôli vysokej úrovni ubytovania a služieb, výnimočnej kuchyni a vlastnému wellness. Ťahákom sú aj vynovené kapacity zrekonštruovaného historického hotela Alžbeta, v ktorom sa v minulosti liečila cisárovná Alžbeta, zvaná Sisi. Ten láka svojou romantikou a prepojenosťou na cisárovnú Sisi predovšetkým ženské návštevníčky, ktoré môžu bývať v jej apartmáne.

Minulý rok Bardejovské Kúpele opäť prekonali rekordné čísla v návštevnosti, keď sa v nich ubytovalo 27 170 klientov, čo predstavuje nárast oproti roku 2016 o 6,5 %. Medziročne sa o 2,5% zvýšil aj počet prenocovaní a dosiahol číslo 270 535. Z ubytovaných klientov však bolo až 95 % slovenských občanov a iba 5 % zahraničných klientov. Zahraniční návštevníci prišli z Českej republiky, Poľska, Ukrajiny, Ruska a Bieloruska, v menšom množstve aj z Izraela, Nemecka a Maďarska. Počas letnej sezóny mali kúpele tradične aj veľa jednodňových návštevníkov, odhadom cca 200 000 za rok.

Bardejovské Kúpele prispôsobujú každoročne tempo modernizácie generovaniu vlastných zdrojov na splácanie pôžičiek. Rozvojové zámery akciovej spoločnosti rátajú s obnovením hotela Dukla a jeho prístavbou, výstavbou 9 jamkového golfového ihriska, na ktoré už je pripravená architektonická štúdia neďaleko vstupu do areálu kúpeľov, vonkajším wellness hotela Ozón, s novými parkovacími plochami, novou promenádou a svojráznou „šarišskou karčmou“.

V Bardejovských kúpeľoch sa liečia onkologické choroby, choroby obehového a tráviaceho ústrojenstva, choroby z poruchy látkovej výmeny a žliaz s vnútornou sekréciou, netuberkulózne choroby dýchacích ciest, choroby z povolania, ochorenia obličiek a močových ciest, choroby pohybového ústrojenstva a ženské ochorenia. Bardejovská minerálna voda je prírodná-liečivá, slabo až stredne mineralizovaná, hydrogén uhličitanovo-chloridová, sodná, železitá uhličitá, studená, hypotonická, so zvýšeným obsahom kyseliny boritej. Kúpele si vychutnávala nielen cisárovná Alžbeta, ale pobýval tu aj rakúsko-uhorský cisár Jozef II. (1783), Mária Lujza, neskoršia manželka cisára Napoleona (1809), ruský cár Alexander I. (1821) a poľská kráľovná Mária Kazimiera Sobieska, manželka poľského kráľa Jána III. Sobieského.

Viac informácií na: www.kupele-bj.sk

Zverejnila: Elena Volčkovová, Ing., 2018-06-13,14:20,elena.volckovova@bardejov.sk

Najblišie udalosti

21 jún 2024
10:00 - 22:00
Rolandové hry 2024

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám