Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru

Príbeh nášho Samka Bezáka, žiaka II.C triedy väčšina  už pozná. (celý na www.detskycin.sk)

Bol obyčajný deň vianočných prázdnin minulého roka, keď sa prázdniny u starých rodičov zmenili na záchranu ľudského života. Domček na samote, deň ako každý iný, no večer mal tragický spád, prepadnutie dedka, bodné rany a... Samko bol pri tom. Bál sa, ale pomáhal zachraňovať život, tlačil na rany, ktoré silno krvácali. Netušil, že robí hrdinský skutok, ktorý bude ocenený až trikrát. Tým prvým a najdôležitejším bolo, že dedko prežil a naďalej sú spolu. A potom?

Príbeh, ktorý začala písať naša škola a dokončili ho hlasy detí slovenských škôl a širokej verejnosti.

Každoročne (tohto roku už po šestnásty krát) bola vyhlásená celoslovenská súťaž „Detský čin roka“ pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu a od minulého roku aj pod záštitou prezidenta Slovenskej republiky Andreja Kisku.  Má 7 kategórií a jednou z nich je aj kategória Záchrana ľudského života. Skutok nášho žiaka nás nenechal ľahostajnými. Jeho príbeh sme napísali a poslali. Písal sa marec 2016.

A tu, koncom októbra, prišlo ocenenie druhýkrát. Samkov príbeh bol odbornou porotou vybraný, z viac ako 5100 detských dobrých skutkov z celého Slovenska, medzi 35 najstatočnejších.

Ako sa zvykne hovoriť: „Do tretice všetko dobré!“ Nastal čas hlasovania za tých najlepších. 2200 škôl a široká verejnosť.

A ocenenie po tretíkrát. Náš Samko kategóriu vyhral. Vyše 14 tisíc sŕdc oslovil jeho príbeh. S ním prišlo aj pozvanie na slávnostné odovzdávanie cien do Bratislavy.

Krásny dar a rovno na Mikuláša!

6.12.2016 sme vlakom odcestovali do hlavného mesta. Odovzdávaniu cien (7.12.2016) predchádzala spoločná večera, na ktorej sa stretli všetci víťazi jednotlivých kategórií, spoznali sa a porozprávali svoje príbehy ešte raz. Na druhý deň sa vo V- klube konalo slávnostné oceňovanie, ktorého sa zúčastnil aj prezident SR A. Kiska. Jeho prítomnosť, poďakovanie všetkým, nielen oceneným, deťom umocnila atmosféru, ktorá bola a navždy ostane Nezabudnuteľná. Jeho odkaz: „Želám si, aby svetlo detských činov osvietilo celú spoločnosť“, by mal vniesť motiváciu konať dobro nás všetkých.

Sme hrdí na našich žiakov, lebo robia dobré meno nám pedagógom, našej škole a aj nášmu krásnemu mestu.

Dobrý skutok, nech je akýkoľvek, je hodný uznania a obdivu!

foto1 

Mgr. Margaréta Lapčáková, triedna učiteľka

Zverejnil: PhDr. Miroslav Vančík, 2016-12-29, 08:10, miroslav.vancik@bardejov.sk

Najblišie udalosti

Žiadne udalosti

 

sms informacie

 

ukrajina

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

covidTEL

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám