Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru

Mnohí z vás počuli o Inštitúte Krista Veľkňaza v Žakovciach, mnohí o ňom čítali, možno sa nájdu aj takí, ktorí majú s ním osobnú skúsenosť. 

     Žiaci ZŠ B. Krpelca síce vedeli, že pán farár Maroš Kuffa v Žakovciach pomáha chorým, postihnutým, bezdomovcom, deťom z rozvrátených rodín a ústavov, no nevedeli, že pomáha sirotám, starým, slobodným matkám a všetkým,  ktorí to potrebujú. Nie náhodou v nich skrsla  myšlienka, ako by mohli aj ony pomôcť. Nápadov bolo veľa, ale napokon sa rozhodli, s pomocou pedagógov, že zrealizujú zbierku šatstva, bielizne, obuvi, hygienické potrieb a trvanlivých potravín. Boli sme milo prekvapení iniciatívou jednotlivých tried, ktorým osudy týchto ľudí nie sú ľahostajné. Žiaci a ich rodičia, ale aj zamestnanci školy prinášali pracovnú, športovú i spoločenskú obuv, vetrovky, obleky, košele, svetre, dokonca i ponožky. Medzi trvanlivými potravinami boli strukoviny, domáce konzervy, kompóty, instantné polievky, ale aj niečo sladké pod zub pre . Mysleli aj na zubné pasty, šampóny, vody po holení, žiletky, mydlá, hygienické vreckovky a na mnoho ďalších prepotrebných vecí.

    Mali sme obavy, že úložný priestor v autobuse bude malý, ale podarilo sa nám všetko uložiť. Na dverách brány v Žakovciach nás už čakal náš sprievodca pán Ferko. Po odovzdaní našej zbierky, mali sme možnosť nahliadnuť do „žakoveckej kuchyne“, v ktorej sa pohybuje okolo 300 mužov, ktorí sa musia podriadiť  pravidlám tzv. žakoveckej  trojičke: žiaden alkohol, žiaden trestný čin a každý po príchode musí začať pracovať. Pokiaľ jeden z týchto zákonov niekto poruší, okamžite opúšťa toto zariadenie.

     Dozvedeli sme sa, že  v inštitúte sú z hľadiska potravín sebestační, keďže majú svoje vlastné hospodárstvo, dielňu, pekáreň, výrobňu syrov, ba dorábajú si mäso z dobytka, ktorý chovajú. Dokonca majú aj pole, kde pestujú zemiaky a obilie. Pulz života v Žakovciach bolo cítiť na každom kroku, z diaľky sa ozývali zvuky nákladných áut, píly, kladív. Atmosféra zariadenia sa prenášala aj do našich myslí. Zvuky cirkulárky sa preplietali s ľudskými hlasmi a naše čuchové kanáliky šteklila príjemná vôňa jedál.

    Obhliadku celého areálu sme zakončili s vedomím, že formy a prejavy „ľudskej lásky“ majú rôzne podoby. Sme hrdí na našich žiakov a ich rodičov,  že dokázali urobiť prvé krôčiky na ceste  k maturite z lásky a ochoty pomôcť.

20161111 074356 20161111 093254 20161111 093301 skola 048 skola 051 skola 092

PaedDr. Mária Bujňáková 

Zcerejnil: Miroslav Vančík, PhDr., 2016-12-12, 15:17, miroslav.vancik@bardejov.sk

Najblišie udalosti

19 apr 2023
19:00 - 22:00
Panikári

 

sms informacie

 

ukrajina

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

covidTEL

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám