Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

Každoročne si 28. októbra pripomíname okrem vzniku samostatného Československa (1918) aj narodenie Ľudovíta Štúra – slávneho mysliteľa, demokrata, proroka európskeho formátu a a rodáka z Uhrovca, ktorého posolstvo svetu je dnes veľmi aktuálne, hlavne keď ide o zjednotenie Slovanov a ich prínos pre uchovanie európskych civilizačných tradícií.

Podľa Štúra bolo veľmi dôležíté a aj ostalo heslo o tom, že najkrajšie slová sú skutky. Bol to práve Ľudovít Štúr, ktorý keď bolo potrebné, aby si ľudia na území Uhorska, ktorí boli Slovákmi, porozumeli, tak práve vtedy obhajoval a postavil sa za spisovnú slovenčinu. Zjednocoval a dával dohromady Slovákov prostredníctvom Slovenských národných novín. Ako politik sa významným spôsobom  angažoval aj v uhorskom sneme a v období rokov 1848 – 1849 bol jedným z revolučných vodcov a zobral do ruky aj zbraň.

Pri príležitosti jeho 200 – stého výročia od narodenia bola vydaná Národnou bankou Slovenska strieborná zberateľská minca a obehová pamätná minca so Štúrovým portrétom. Taktiež prostredníctvom Slovenskej pošty vyšla štúrovská poštová známka.

Najblišie udalosti

Žiadne udalosti

 

sms informacie

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám