Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru

stefan petejaZnámy  zberateľ šlabikárov  z viacerých kútov sveta – bardejovčan Štefan Peteja vystavuje svoje zbierky vo Viedni v počte vyše 650 šlabikárov, ktoré zozbieral s pomocou zastupiteľstiev SR, veľvyslancov, Slovákov žijúcich v zahraničí a ďalších priateľov a nadšencov.

Väčšiu časť zbierky tvoria slovenské šlabikáre z rôznych období, ale dostupné sú aj šlabikáre v arabčine, čínštine, japončine, ruštine, gréčtine, v Braillovom písme pre zrakovo postihnuté deti, v cyrilike a mnoho ďalších.

Najstarším šlabikárom je unikátne dielo pochádzajúce z roku 1574, ktoré bolo vydané v Prostejove. 

Na podujatí sa zúčastnil aj spisovateľ, básnik, dramatik a prekladateľ Ľubomír Feldek, akademický maliar, ilustrátor, známy slovenský výtvarník Miroslav Cipár, ktorí pripravujú nový slovenský šlabikár a výstavu otvoril vnuk zberateľa Matúš Drotár.

 Zbierka zaujala početných záujemcov, medzi ktorými bolo mnoho detí, študentov a zástupcov rakúskych vydavateľstiev. O kultúrny program sa postaral detský folklórny súbor Matičiarik z Nových Zámkov, ktorý vystupuje pod vedením Jany Garajovej. Výstava pre verejnosť potrvá už len do konca týždňa.

 

stefan peteja vien

Najblišie udalosti

19 apr 2023
19:00 - 22:00
Panikári
12 máj 2023
19:00 - 22:00
Tublatanka 40rokov
17 apr 2023
19:00 - 22:00
PACHO – Zbojník z Hybe
12 mar 2023
18:00 - 21:00
Galavečer ocenených

 

sms informacie

 

ukrajina

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

covidTEL

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám