Mesto Bardejov - svetové dedičstvo UNESCO

skendehuplru

lovci peral logoKultúrne a turistické centrum Bardejov, pod záštitou primátora mesta MUDr. Borisa Hanuščaka, vyhlásilo  veľkú letnú súťaž „Bardejovskí lovci perál“.

Perly budú rozmiestnené v rôznych častiach mesta a úlohou detí aj dospelých bude nájsť čo najväčší počet perál. Indície o ich umiestnení sa budú získavať v rôznych vedomostných, športových a iných zaujímavých špeciálnych súťažiach, o ktorých budeme priebežne informovať.

V hre je viac ako 50 zaujímavých vecných cien napr. bicykel, tablet, knihy... Súťaž začala 15.7.2014 a potrvá 3 mesiace. Vyvrcholí vypustením perál do rieky Topľa v rámci sprievodného kultúrneho podujatia. Prvých 50 označených perál, ktoré najskôr prídu do cieľa odmenia svojich majiteľov vecnými cenami. 

Veľa štastia pri hľadaní perál prajeme všetkým lovcom !

Viac o hre ako aj indície pre lovcov nájdete v facebookovej skupine “ Bardejovskí lovci perál” ako aj na stránke: www.lovciperal.ktcbardejov.sk

a samozrejme na “Základni lovcov perál” – Poľsko-slovenskom dome na Radničnom námestí č24 v Bardejove.

V dávnych dobách, za čias keď sa ešte voda sypala a piesok sa lial, žil udatný rytier Roland. Blúdil na svojom koni po celom svete, cestou necestou sa trmácal a hľadal svoje šťastie. Bol to statočný, nebojácny a udatný rytier, prešiel každý kút sveta. Stretol na svojich potulkách aj dobro, ale aj zlo. Premohol draka, zachránil nejedno kráľovstvo, kde mu za záchranu ponúkali králi pol kráľovstva a svoje dcéry nádherné princezné za ženy. Žiadna však nepadla nášmu rytierovi Rolandovi do oka. Až do chvíle kým nezablúdil do hustého čierneho lesa pohoria Čergov. Temné sily zlej strigy Figy ho natoľko opantali, že nevedel nájsť cestu von. Čo mal robiť náš hrdina? Blúdil temným lesom deň i noc, od svitu do mrku ani oka nezažmúril. Sily ho opúšťali, a tak si neborák sadol pod strom a zaspal. Sníval sa mu krásny sen. Zjavila sa mu víla a pomohla mu nájsť cestu z tmavého lesa. No čo ak to nebol sen? Môže sa sen zmeniť na skutočnosť? Hútal Roland. Šťastie sa naňho usmialo, víla bola naozaj skutočná a volala sa Zlatoslava. Ukázala Rolandovi cestu a očarila ho natoľko, že sa do nej zaľúbil. Ona mu lásku opätovala, a tak rytier Roland už nechcel blúdiť svetom, lebo v kráľovskom meste Bardejov konečne našiel svoje šťastie, ktoré tak dlho a úpenlivo hľadal. To však naši zaľúbenci zabudli na zlú strigu Figu, ktorá vládla nad všetkými lesmi a pohoriami v okolí. Vílu Zlatoslavu nenávidela, lebo bola krásna, milá, dobrá a láskavá. Striga Figa bola jej pravý opak, preto si povedala, že zničí lásku Rolanda a Zlatoslavy. Vyslovila kliatbu a uväznila Zlatoslavu na najvyššom vrchu Čergova, na Minčole. Tam striga Figa mala svoj strašidelný hrad a z víly Zlatoslavy si urobila slúžku. Roland sa k svojej láske nemohol priblížiť, keby vstúpil na územie lesa, okamžite by skamenel. Ich láska však bola taká silná a čistá, že ani tie najmocnejšie čary ju nezlomili. Víla Zlatoslava sa nemohla vídať so svojím milým Rolandom, a tak sa každú noc vznášala nad Bardejovom a z oblakov padali jej slzy, ktoré sa premenili na perly. Tie sú roztrúsené po celom meste. Kliatba sa zruší ak sa všetky perly nájdu. Potom budú môcť byť Roland a Zlatoslava už naveky spolu...

Najblišie udalosti

19 apr 2023
19:00 - 22:00
Panikári
12 máj 2023
19:00 - 22:00
Tublatanka 40rokov
17 apr 2023
19:00 - 22:00
PACHO – Zbojník z Hybe
12 mar 2023
18:00 - 21:00
Galavečer ocenených

 

sms informacie

 

ukrajina

 

grantove projekty

 

partnerske mesta

 

aed

 

covidTEL

 

btv

 

kino zriedlo

 

kulturaS

 

plavaren

 

mladez

 

Máte otázku?
Kontaktný formulár »
Napíšte nám